Partnerzy

System projekcyjny

Odpowiednio dobrany system projekcyjny stanowi jeden z najważniejszych elementów systemu prezentacji audiowizualnej, gdyż obraz stanowi ponad 40% zapamiętywanych informacji.


W zależności od warunków sali i potrzeb klienta, istnieje kilka sposobów zastosowania projektora:


•    Projekcja przednia - projektor jest montowany pod sufitem na wysięgniku lub w specjalnie wysuwanej windzie. Najczęściej zalecamy naszym Klientom podwieszenie pod sufitem z trzech powodów. Po pierwsze ze względu na zachowanie estetyki sal, po drugie na zapewnienie niezakłóconej projekcji – strumień światła nie napotyka wtedy na żadne przeszkody (przechodzące osoby itp.) i po trzecie ze względu na bezpieczeństwo samego projektora. Do sal o szczególnym wystroju, z sufitem podwieszanym, często proponujemy  montaż projektora na windzie, która po skończonej projekcji chowa się w suficie, a projektor jest wtedy niewidoczny.

•    Projekcja tylna – projektor jest montowany z tyłu ekranu i przy pomocy odpowiednio ustawionych luster lub bezpośrednio obraz jest przesyłany na specjalny ekran do projekcji tylnej. Projekcja tylna daje kilka korzyści:

- projektor ukryty jest za ekranem i sterowany zdalnie pilotem,

- ograniczona jest długość kabli, które również są niewidoczne,

- daje bardzo dobrą ostrość obrazu, co wpływa pozytywnie na jakość obrazu nawet przy świetle dziennym.

•    Projekcja 3D – tylna lub przednia w systemach pasywnych (z użyciem dwóch projektorów) oraz w systemach aktywnych z użyciem jednego projektora z dwoma przysłonami i specjalnymi układami sterującymi do okularów obserwatora.

Najczęściej spotykana instalacja systemu projekcyjnego polega na podwieszeniu projektora pod sufitem w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie jego parametrów, instalację ekranu projekcyjnego oraz montaż elementów wspomagających funkcjonalność całego systemu.

Podstawowe elementy takiego systemu projekcyjnego obejmują:

1. Projektor multimedialny

2. Ekran projekcyjny elektryczny

3. Uchwyt sufitowy pozwalający na zamontowanie projektora pod sufitem

4. Tabliczka przyłączeniowa i okablowanie w zależności od wymagań użytkownika

5. Montaż

6. Urządzenia dodatkowe stanowiące uzupełnienie wyposażenia sali

 

1. Projektor multimedialny

Przy wyborze projektora multimedialnego do sali konferencyjnej należy wziąć pod uwagę szereg parametrów mających wpływ na komfortowe użytkowanie systemu w przyszłości:


•    Jasność – jest to jeden z najważniejszych parametrów – wybór projektora o zbyt małej jasności może spowodować, że prezentacja nie będzie docierać do uczestników spotkania ze względu na słabą czytelność. Przy doborze jasności należy uwzględnić szerokość ekranu uwarunkowaną wielkością sali oraz poziomem oświetlenia sali. Należy przy tym pamiętać, że natężenie światła musi umożliwiać swobodne prowadzenie notatek oraz komunikację pomiędzy uczestnikami spotkania. 


•    Rozdzielczość – absolutnym standardem w projektorach jest obecnie rozdzielczość WXGA (1280x800 pikseli), nie ma już bowiem w sprzedaży komputerów przenośnych o niższej rozdzielczości. Istnieją także projektory o rozdzielczości XGA (1024x768 pikseli), te jednak powinny być wybierane jedynie przy mocnych ograniczeniach budżetowych. Zastosowanie komputera o wyższej rozdzielczości powoduje kompresję obrazu i słabszą czytelność. 


•    Technologia i kontrast – obecnie przy produkcji projektorów stosuje się dwie technologie: DLP i LCD. Technologia DLP charakteryzuje się wysokim kontrastem, natomiast standardowy kontrast w projektorach wykorzystujących technologię LCD wynosi 4000:1. Kontrast ten mierzony jest stosunkiem bieli do czerni. W praktyce oznacza to, że projektory DLP idelanie wyświetlają odcienie bieli i szarości, znacznie gorzej jednak radzą sobie z pozostałymi kolorami. Projektory LCD charakteryzują się o wiele lepszym odzwierciedleniem kolorów, jednak troszkę gorzej radzą sobie z bielą i czernią. 


•    Żywotność i cena lampy – ma istotne znaczenie jeżeli chodzi o późniejsze koszty eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na gwarancję, jaką objęta jest lampa. Często pozornie tani projektor z niewielką gwarancją na lampę może doprowadzić do konieczności dodatkowych wydatków w niedalekiej przyszłości. 


•    Parametry obiektywu – warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż może się okazać, że zakupiony projektor nie wyświetli odpowiedniej wielkości obrazu z planowanego miejsca instalacji.